Szinte az összes kínai bejárati ajtónál észlelhető a rossz beépítés miatti, feszülés hatásának a hangja, amely vagy nyikorog, vagy recseg, kattog, pattog. Egybeérnek ilyenkor az alkatrészek, ezáltal keletkezik a hang. Sok hívásunk érkezik be emiatt, de erre nincs megoldás, maximum időszakos. A forgáspontokat kell ellátni kenőanyaggal, illetve ahol az ajtólap összeér az ajtókerettel, lehet tenni egy kis zsírt, így a hang csökken, elmúlik. Ahonnan jön a hang ott lehet is látni a kikopást, a súrlódás miatti festékleválást.
Ilyen jellegű probléma esetén mi nem tudunk segítséget nyújtani. Ahhoz, hogy ez tökéletesen működjön, ki kell venni az ajtót és újra beépíteni, ezúttal pontosan. Ha a záródási pontok normálisan reteszelődnek, márpedig azok szoktak, mert a kínaiak elég lötyögősre gyártják a zárakat, illetve a keretben is nagyobbra van kivágva a fogadó rész, azzal nem szokott gond lenni. A kattogáshoz, nyekergéshez hozzá lehet szokni, emiatt nem érdemes nagy rumlit csinálni a lakásban.
Amikor a beépítés során már adja ezt a hangot, azt a magyarázatot adják a kőművesek, majd bekopik, még sorjás a lemez, de egy fél év elteltével már fel sem veszik a telefont, vagy a cég már nem működik. A legtöbb esetben nem kérnek és nem is adnak számlát, így a garancia is ugrott.
A belső tekerőgomb funkciója, záródása, előnye és hátránya
A kíni ajtóknál alkalmazzák elsősorban az ún. belső, plusz reteszelési pontot. Ezt csak egy irányból (belülről) lehet zárni, egy kényelmi funkció. Így nem kell kulcsozni, egy mozdulattal azonnal zárható az ajtó. Ez csak egy sima zárnyelvet tol bele a tokba, ami kívülről nem nyitható.
Hátránya, hogy akár egy bent hagyott háziállat vagy gyerek akaratlanul rá tudja fordítani játszásiból és ha kint vannak, akkor nincs visszajutás. Továbbá a sok használat és a gyenge anyag miatt az ajtó erősebb becsapódásakor képes magától is ráfordulni, mivel a rugó megnyúlt és nincs, ami visszatartaná. Amikor ez a kis pöcök letörik és kiesik a kilincsszettből, akkor az egész garnitúrát szoktuk kompletten cserélni, ez 32.000 Ft-ba kerül. Ha viszont nagyon könnyen fordul rá a pánikzár fogantyúja, akkor a zárszerkezet szorul cserére, ha nem akarnak kint rekedni.
A világító kilincs funkciója – mire jó?
A külső kilincs markolatába épített led egy belső nyomógomb üzembe helyezésével 15-20 mp-ig lefelé kéken világít. Így könnyedén lehet zárni az ajtót, a kulcs beletalálása a kulcslyukba a sötétben sokkal egyszerűbb. Sajnos a kilincs gyengeségének a rovására megy a történet, ahhoz, hogy ledet, vezetéket, elemeket lehessen a kilincs bele építeni, ahhoz üreges kivitelt kellett alkalmazni. Ezért is van a rengeteg kilincstörés, amelyet cserével tudunk pótolni, akár fix gombos változatban is.
A kínai ajtó kilincs-cseréjét balos és jobbos változatokban végezzük. Ha a kilincs csere során észrevesszük az ajtó szorulását, azt is be szoktuk állítani. Ha gyengének tartjuk a biztonsági zárat, akár HiSec, Secdoors ajtó esetén, javaslatot teszünk a zárbetét cserére vagy egy erősebb másodzár felszerelésére.
Ha kínai ajtóról van szó és mindenféleképp az ügyfél ilyenre szeretné lecserélni a meglévő ajtót, akkor a HiSec típust javasoljuk, ám egyből a beszerelés után a benne lévő zárbetéteket ki kell cserélni biztonságosabbra, minőségibbre, betörésmentes változatokra. Az ajtó saját zárbetétjei gyenge láncszemnek tekintendők, hiszen 2021-ben a kínai ajtókon át történt a legtöbb betörés! Ezeket különféle fórumokon lehet is ellenőrizni.